Чай - самий вживаний в світі напій. Близько 98% населення нашої країни п'ють чай. Традиція вживання чаю прийшла до нас з Китаю. Саме Китай є відправною точкою культури вживання чаю (датують 2 тис. до н.е.) і головним на сьогоднішній день виробником (більше 25% у світі).
Чай, як інші задоволення був відкритий людиною випадково. Кілька листів чайного куща потрапили у воду, хтось спробував і зрозумів, що напій додає бадьорості і приємний на смак.
І хоча чай не був під жорстким забороною експорту, в Європу культура чаювання прийшла не відразу. На те були й політичні причини і конкуренція з більш традиційним для європейців напоєм - кавою. Проте засновані китайцями традиції чайних церемоній підкорили і аристократичну Європу, яка прийняла в своє суспільство і адаптувала під себе культуру неспішного, душевноно чаювання.

КОРИСТЬ І ШКОДА ВІД ЧАЮ

Не останнім аргументом поширення чаю в тому числі в Європі були його цілющі властивості. Адже спочатку чай почали вживати саме як лікарський засіб через його лікувальних властивостей:

  • чай нормалізує травну систему при розладах
  • покращує роботу серцево-судинної системи, розширює судини, нормалізує тиск
  • стимулює роботу сечовидільної системи, нормалізує роботу нирок завдяки очисним властивостям
  • покращує обмін речовин, підвищує загальний тонус організму, стимулює роботу головного мозку

Що стосується шкоди від вживання чаю, то на даний момент немає медичних доказів завданої шкоди організму від вживання чаю. Виняток - вживання неякісного чаю (сурогату), в вирощуванні та виробництві якого були порушені норми.

ВИРОБНИЦТВО ЧАЮ

Перша головна особливість для тих хто не знав. Чай, як і тютюн - це кущ, який в природі буває один. Подальші види, сорти які виходять з куща чаю залежать від способу його обробки. Розрізняють такі основні виробничі етапи чаю:

- збір
- сортування і в'ялення
- ферментація
- сушка
- нарізка
- упаковка

Саме ферментація відповідає за те, який вийде чай (зелений, чорний, білий).

Ферментація - біохімічний процес, в ході якого відбувається окислення чаю. Білий чай найменш ферментований. Чорний найбільш.

Якщо говорити про кущі чаю, то в світі існує три види чайної рослини:

- китайський (улун, Даржілінг)
- ассамська (індійський, цейлонський, кенійський)
- камбоджійський (гібрид китайського і ассамського)

Основними виробниками чаю в світі є країни субтропічного і тропічного кліматичного поясу:

- Китай
- Індія
- Шрі Ланка
- Японія
- країни Африки (Кенія, Уганда, Камерун)

Головною умовою для нормального культивування чайного куща є тепла і в міру волога навколишнє середовище.

СОРТИ ЧАЮ

Зелений чай - не окислений або слабо окислений. Окислення 3-12%. У сухому вигляді має зелений колір. в ароматі виразно виділяється «трав'яна» нотка. смак терпкий, може бути трохи солодкуватим, але не гірким. Гіркота може свідчити про низькосортному продукті.

Білий чай - благородний чай з молодих листя і з тіпсів (чайних бруньок). Проходить мінімальну кількість обробки. Ступінь окислення - до 12%. При заварюванні може мати більш темний колір, ніж зелений чай через більш високого ступеня окислення. Має квітковий аромат, солодкуватий смак і залишає приємне, солодкувате післясмак.

Жовтий чай - проходить окислення майже як зелений чай - 3-12%. Перед сушінням проходить процедуру закритого томління. Вважається елітним сортом чаю, який в стародавньому Китаї проводився для імператорського палацу, а його вивезення з Китаю був заборонений.

Улун - має ступінь окислення 30-70%. Чай вважається чимось середнім між зеленим і червоним чаєм. Чайним листам не дають до кінця ферментіроваться - лише по краях. Улун поєднує в собі яскравий аромат зеленого і насичений смак червоного чаю.

Червоний чай - для нас же він традиційний, той який ми вживаємо найчастіше і називаємо його чорний. Чайний лист цього сорту окислюється до 80%. У сухому вигляді має темно-коричневий або чорний колір, насичений і міцний смак.

Пуер - король чаїв. Виготовляється як з нирок, так і з зрілих листя, зі старих дерев. У цього чаю кілька стадій виробництва. Спочатку пуер проходить ті ж процедури що і зелений чай, але підсумок виробництва - ферментація. Старіння чаю є його другою особливістю. Ступінь окислювання пуеру приблизно така ж як у улуна - до 70%. У міру природного старіння чай дає настій істотно різного виду, аромату і смаку.

МАРКУВАННЯ ЧАЮ

P або Pek (Pekoe) - крупнолистовий чай без тіпсів (нераспустившихся нирок). Чай найнижчої якості.

OP (Orange Pekoe) - стандарт хорошого чаю. Для OP збирають вже розпустилися верхні соковиті листя без тіпсів.

BOP (Broken Orange Pekoe) - аналогічний OP - створений з свіжого молодого листя без тіпсів. Це основний вид чаю, який привозиться з Індії, Шрі-Ланки та Яви.

FOP (Flowery Orange Pekoe) - чай ​​з молодих листочків з типсами. Чим більше тіпсів, тим смачніше і відповідно дорожче чай.

GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe) - чай ​​з ще більшою концентрацією тіпсів. Варто дорожче ніж FOP.

TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) - містить ще більше тіпсів. Дуже хороший чай.

FTGFOP (Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) - а це чай преміум-класу, з великим вмістом тіпсів. Цей сорт точно не розрахований на мас-маркет.

Слово Broken на пачці чаю означає, що чай складається з різаних (ламаних) листя (шматочків окремих листя). Він менш ароматний, ніж крупнолистовой чай, але швидше заварюється.

Пакетовані чаї найчастіше маркуються такими позначеннями: D (Dust) - та сама «чайний пил», PD (Pekoe Dust), F або FNGS (Fannings) - «середня пил».
Іноді елітні сорти чаю скручують в кулі. При заварюванні чай розкривається. Хороший чай ніколи не подрібнюють, а навпаки упаковують цілим листом. Однозначно не можна сказати який чай хороший, тому що справа в перевагах. У будь-якому разі тепер ви знаєте сорти, класифікацію, цінність чаю і зможете купити чай прислухаючись до своїх смакових рецепторів.