Історичні факти
 

Достеменно відомо, що споживання горіхів почалося задовго до нашої ери. Наприклад, є факти, що свідчать про вживання фісташки 9000 років тому. У Персії дерево фісташки вважалося символом багатства. Фісташку ще прозвали усміхненим горіхом за рахунок свого зовнішнього вигляду.
За рахунок своєї корисності у стародавньому світі горіхи вважалися їжею знаті та обраних людей. А ось простим людям навіть заборонялося їх їсти, бо вважалося, що горіхи їх зроблять сильнішими та розумнішими, що було природно не на руку рабовласникам та вельможам.
Через ту ж корисність і великий вміст енергії фундук входив до раціону воїнів Римської імперії. Пізніше цей горіх стали додавати в хліб випечений за особливим рецептом, щоб його надовго можна було брати в походи. З часом цей хліб зазнав змін у рецепті і став нам відомий як печиво кантучині.

 

Найбільший і найдорожчий горіх у світі
 

Найбільшим горіхом у світі є плід сейшельської Пальми. Плоди пальми сягають 10-25 кілограмів. Для повного дозрівання жіночим плодам потрібно 5-6 років. Вартість від 200 до 600 євро. На рік на Сейшелах збирають приблизно 3000 горіхів. Нелегальне вивезення горіхів з острова переслідується за законом!
Цінується саме жіночий плід. Чоловічі плоди не популярні. Плоди цієї пальми називають найеротичнішими плодами. Порівняйте фотографію чоловічого та жіночого горіха.
Друга назва цього горіха Coco de mer, що у перекладі з французької означає морський кокос. Цю назву горіх отримав через те, що його плоди з пальми потрапляли в море і довгий час мореплавці думали, що горіх росте у водах Індійського океану. Лише згодом із заселенням Сейшельських островів виявили, що горіх росте саме тут і більше ніде у світі.

 

Найдорожчі горіхи, які вживаються в їжу
 

Найдорожчий горіх, який ви можете купити – кедровий. Цей горіх росте в диких умовах і його збирання дуже трудомістке. На другому місці макадамія, а після неї пекан. Якщо ви хочете подивитися фотографії цих горіхів, можете перейти в наш каталог або іншу публікацію, присвячену найдорожчим їстівним горіхам.
 

Горіх з найміцнішою шкаралупою
 

Найміцніша шкаралупа біля горіха макадамія. За міцністю вона не поступається цементу. У домашніх умовах не підготовлений горіх розколоти дуже проблематично. Саме тому цей горіх продається з розпилом, щоб можна було ключем для горіхів або викруткою розколоти шкаралупу та витягти ядро.
 

Отруйні горіхи
 

Не кожен горіх можна зірвати з дерева та з'їсти. Наприклад, знаменитий кешью проходить термічну обробку, перш ніж потрапить на прилавок. Без термічної обробки горіхом можна отруїтися аж до смерті.
 

Горіхи, які не горіхи
 

Загальним словом горіхи прийнято називати плоди різних дерев, які насправді до горіхів не належать. Наприклад, арахіс – це бобові. Мигдаль та фісташка – це кісточка дерева, як кісточка сливи або абрикоса. А кеш'ю, хоч і є горіхом, але також є єдиним горіхом, який росте не всередині плоду, а поза ним.
 

Користь горіхів
 

Немає марних горіхів. Будь-який горіх (кістянка) таїть у собі достатню кількість вітамінів, мінералів, поживних речовин, щоб апріорі бути корисним. До речі сирі горіхи корисніші за смажені. Коротко про користь горіхів:
- покращують роботу мозку
- стабілізують роботу нервової системи
- позитивно впливають на роботу серця, судин, зменшують холестерин у крові
- покращують роботу ШКТ
- зміцнюють волосся, покращують стан шкіри
- пригнічують стрес
- дають енергію

 

Скільки вирощується горіхів у світі?
 

Світовий оборот горіхів – 34 млрд доларів США. Щорічний приріст становить 7-8%. На кеш'ю та мигдаль припадає половина ринку. З урахуванням середньої ціни закупівлі горіха в 5-6 доларів можна дійти невтішного висновку, що з рік оборот горіха становить 6 млн. тонн. Зростання споживання горіхів у світі пов'язують із переходом багатьох людей на веганство, і, як наслідок, заміщення споживання м'яса горіхами. Другою причиною є швидкий темп життя та споживання горіхів як перекушування «на льоту», адже горіхи – багате джерело поживних речовин та енергії.
 

Грецький горіх не з Греції
 

Волоський горіх ми називаємо так, тому що до нас він потрапив із Греції. На саму Грецію цей горіх потрапив із Персії, тобто. зі сходу. Але назва, що історично склалася, закріпилася за ним назавжди.
Горіхи краще охоронятись у шкаралупі
Відомо, що горіхи у шкаралупі довше зберігають свіжість, ніж без шкаралупи. Якщо ви не плануєте відразу вжити всю партію і розраховуєте зберігати продукт до півроку, краще купіть горіхи в шкаралупі. Це відноситься до волоського горіха, макадамії, фісташки.

 

Алергія на горіхи
 

У деяких людей горіхи можуть викликати алергічні реакції від простого почервоніння шкіри до сверблячки та астми. Алергію можуть викликати в повному обсязі горіхи, а певний вид. Тому якщо ви помітили алергічну реакцію на один горіх, то відмовтеся від нього та спробуйте інший. Оптимальна добова доза горіхів для людини – жменя, що міститься в руку.