Багато, багато років поспіль експерти та міжнародні організації (ООН) говорять про продовольчу кризу, що насувається, яка рано чи пізно призведе до зміни в підходах харчування людей, а можливо спровокує конфлікти в суспільстві і навіть війни.

Передумовами проблеми, що насувається, є факти зростаючого населення планети, глобальна екологічна ситуація, що погіршується, і моральні питання існування одного виду живої істоти, що дискутуються, за рахунок іншого.
Все це в сукупності підштовхує до пошуку нової продовольчої формули виживання людства для збереження екологічного балансу та уникнення загрози глобальних конфліктів країн за продовольство.

А коник, а коник, ну зовсім як чоловічок (с)

Здоровий, а може і не дуже цинізм харчування майбутнього зводиться до наступних питань:

- Хто кого буде їсти?
- Скільки коштуватиме їжа?
- Можливість заплатити за їжу
- Доступність їжі

З погляду харчування людини, яка в середньому за добу споживає 2200-2500 кілокалорій принципової різниці немає за рахунок чого саме людина отримує енергію для життєдіяльності. А з точки зору задоволення від їжі більшість людей вважають за краще «заправлятися» смачним і навіть вишуканим паливом: м'ясо і м'ясні делікатеси, субпродукти (печінка, мова), сири, молочна продукція, риба, ікра і т.д. У цьому вся проблема. Ми надто себе розбалували смачною їжею, щоб перейти на коників та цвіркунів. А мабуть, у майбутньому доведеться включати до свого раціону їжу на основі комах, щоб… як це не по-голлівудськи звучить, врятувати себе та планету.

За даними ООН вже зараз близько 2 млрд. людей на планеті періодично або постійно вживають комах. Цифра досить велика і навіть шокуюча для тих, хто поки що й у думках близько не наблизився до їжі з комах. Звідки 2 млрд.? Насамперед це населення азіатських країн, які зазвичай вживають у їжу різних комах, личинки тощо.
Їм щось легше, подумаєте ви, якщо вони й так давно їдять комах. Взагалі так. А що залишалося робити китайцям та індусам, коли й людей дуже багато і корова священна тварина.

 

У чому проблема виробляти більше їжі?
 

- зростання кількості парникових газів
- забруднення навколишнього середовища
- розширення земель під пасовища і як наслідок вирубування лісу

 

Іншими словами більше м'яса і молока потребує більшої заготівлі корму, більше прісної води, більше газу для обігріву, більше палива для сільськогосподарської техніки тощо.
На сьогоднішній день третина парникових газів планети утворюється за рахунок виробництва продуктів харчування. На вирощування худоби та інших тварин витрачається 80% сільськогосподарських угідь Землі. Цілком природно, що екологи б'ють на сполох про неможливість далі експлуатувати природу так, як хочеться на догоду ситому шлунку. Що пропонується натомість?

 

Їжа на основі комах
 

Відповідно до звіту Barclays ринок їстівних комах до 2030 року зросте до 6,3 млрд.$. А дослідження, проведене Sainsbury's (британський супермаркет, який запропонував у 2018 році покупцям цвіркунів), показало, що 42% споживачів готові спробувати комах.
Теоретично комах (коників, цвіркунів, личинки, жуків, черв'яків) можна вживати в їжу та посадити на цей тренд усю планету. Крім негативу у смаку та гидливості є очевидні плюси для екології. Для виробництва комах не потрібно витрачати стільки ресурсів, як, наприклад, для вирощування великої рогатої худоби. Та й поживні властивості того ж цвіркуна (65% білка) перевищують показники яловичини (50% білка). Всі вигоди очевидні, але як перевчити лева з м'яса на траву, якщо смаки є визначальними.
Питання гидливості вживання комах у первозданному вигляді пропонується вирішувати за допомогою перемелювання їх у борошно. Таким чином зникне ефект візуального відторгнення і вживання в їжу комах стане чимось на зразок біодобавки. Вважаємо на таке можуть погодитися споживачі за умови відсутності інших явно не дружніх побочок у вигляді неприємного запаху або поганого смаку. Присипав салат порошочком – отримав вітаміни та білки. Привіт здорове харчування 2.0.

 

Штучна їжа
 

Не одними цвіркунами захопилася наука, щоб урятувати людство з голоду. Є варіанти створювати м'ясо в лабораторних, а надалі у фермерських умовах.

Рослинна основа

Продукти-замінники м'яса виготовляються із сої та інших рослинних культур. Це не така новація і навіть є світові лідери з виробництва м'яса на основі рослинних культур. Але ось у чому проблема. Смак цих продуктів навіть далеко не нагадує м'ясо. Швидше це суміш хліба і картоплі, яка при розкушуванні кришиться і ламається, а не тягнеться і жується, як справжнє м'ясо. Якщо хочете своїм ротом зрозуміти про що йдеться, купіть у магазині готовий до вживання веганський фалафель і зрозумієте, що це за «птах».

Не рослинна основа

Інший шлях пропонують вчені, які у лабораторних умовах навчилися вирощувати штучне м'ясо. Цей продукт, як заявляють, можна вважати справжнім м'ясом, але поки що є одна проблема – ціна даного продукту в 10 разів вища, ніж звичайного м'яса. А вирощують його дуже цікаво. Для цього беруться стовбурові клітини тварини і вирощуються в чашці Петрі в середовищі, що містить поживні речовини, необхідні зростання і розмноження клітин. У результаті клітини формують м'язові волокна, у результаті виходить м'ясо хоч курки, хоч краба. Очікується, що ринок культивованого лабораторним способом м'яса зростатиме щороку на 50 до 2030 року. На 2022 рік його обсяг становив 250 млн. $
 

Амбасадори коників у світі
 

Якщо ви тільки знайомитеся з темою харчування комахами, то здивуєтеся, що, наприклад, Анджеліна Джолі практикує приготування павуків і цвіркунів, які до речі, люблять її діти. А Ніколь Кідман вважає цвіркунів непоганим перекушуванням між їжею. Якось для популярного американського журналу Vanity Fair Ніколь Кідман із задоволенням з'їла обід приготований із гусениць молі, а на десерт вжила великого борошняного хрущака, в якому вона відзначила фруктові нотки. Одним словом, «Про новий чудовий світ».
Два мільярди людей на планеті їдять комах, і я одна з них», — заявила актриса, відправивши в рот першу страву — гусениць тютюнового бражника.