Багато людей люблять їсти горіхи за рахунок їх інтенсивних смакових якостей та корисних властивостей. Традиційним горіхом наших широт є волоський горіх. Його зростає багато, вистачає і для внутрішнього споживання та на експорт. Їм нікого в Україні не здивуєш. Дивно інше. Те, що все частіше на території України, особливо в південних областях, починають експерименти або навіть започатковують промислові комерційні

проекти з вирощування інших горіхів.

Природні основи для вирощування горіха у наших широтах
 

Погляньте на географічну карту світу і давайте згадаємо які країни вирощують горіхи у світі:

Туреччина: фундук, фісташка, грецький.
Іспанія: фундук, мигдаль.
США: грецький, мигдаль, фісташка, фундук, пекан.
Китай: грецький, мигдаль.
Італія: грецький, фундук, мигдаль.

 

Виходить, що географічно країни, що займаються виробництвом не всіх, але багатьох видів горіхів знаходяться між 30 і 45 широтою. Тобто між цими широтами знаходиться такий собі горіховий пояс світу. А оскільки частина півострова Крим (входить до пояса) та південь Одеської області (близько до 45-ї широти) частково входять, а частково близькі до "горіхового поясу", то вирощування на українських землях горіхів у цих широтах окрім волоського є цілком можливим.

Зі слів самих же садівників, наприклад, фундук (вона ж ліщина) у вирощуванні є не вибагливішим і не складнішим за яблуню. Ліщина, вона ж лісовий горіх зустрічається у лісистій місцевості дикоросом. Якість дикорослого горіха, звичайно, низька, але це все одно є свідченням того факту, що вирощування фундуку не суперечить законам природи в нашому регіоні.

Якщо все так, то в Україні мають продаватися і саджанці та створюватися ферми з вирощування горіхів, які зараз здебільшого імпортуються в Україну.
Щодо саджанців, то так, їх справді продають в Україні. Ми знайшли підтвердження на кількох сайтах. Пропонують саджанці таких культур: пекан, фундук, мигдаль, фісташка і навіть кешью.
Щодо кешью, я б поламав голову, садити чи ні. Адже дерево кеш'ю любить не просто теплий, а й вологий клімат. А на рахунок решти точно можна пробувати.

 

ГОРІХОВІ ФЕРМИ УКРАЇНИ
 

Є такі місця в Україні, де фермери вже намагаються вирощувати фундук та волоський горіх у промислових масштабах. Але крім самої природи природно потрібні якісні саджанці та зрошувальна система. Горіховий бізнес – прибуткова річ, але початкові вкладення значні, а перші комерційні плоди можуть бути лише на 5-10-му році життя дерева. Тобто горіховий бізнес як і винний або коньячний можна передати тільки у спадок.
Єдине, що можна зробити, убезпечивши себе від помилок, це не допустити найочевидніші з них:

- не брати для розведення саду неякісні саджанці
- не заощаджувати на умовах, необхідних для вирощування певного виду горіха
- розуміти, що бізнес на горіхах вимагає вкладення коштів

Якщо ж ви хочете для домашнього домогосподарства висадити кілька саджанців фундука або мигдалю як експеримент, то потрібно просто купити саджанці та висадити їх на ділянці без тіні. Більш детальну консультацію ви можете отримати у агрономів та спеціалістів, які займаються селекцією горіхів для наших кліматичних умов.