Вегетаріанство і веганство мають на увазі повну або часткову відмову від вживання в їжу м'яса, риби, продуктів тваринництва та бджільництва.

Причини переходу на веганську культуру харчування у кожного свої. У наших широтах на веганську систему харчування переходять найчастіше з етичних, економічних та медичних причин.

Також є не суворі вегани або просто люди, які відмовляються саме від вживання м'яса через його сумнівну якість. Адже саме у виробництві м'яса задіяно найбільше різної хімії, починаючи від добрив для виробництва кормової бази, закінчуючи антибіотиками та гормонами росту тварин, що вводяться безпосередньо на фермах.

Якими б не були причини відмови вживання м'яса та продуктів тваринного походження перед кожним, хто вибрав цей шлях харчування, стане питання, чим замінити білки, жири та інші мікроелементи, які є в м'ясі та субпродуктах.

З наукової точки зору дослідження не підтверджують веганську систему харчування як збиткову для організму у зв'язку з непоправною втратою речовин, які є тільки в м'ясі, молоці і т.д. Тому виявляти занадто високу занепокоєння щодо заміни м'яса не варто, але варто виробити свою систему харчування.

При правильному доборі продуктів, білок, амінокислоти, цинк та залізо можна отримати у продуктах рослинного походження, у тому числі:

- крупи та насіння
- горіхи та бобові
- соя та продукти із сої
- овочі, водорості, коренеплоди

Які горіхи найбільше підходять для веганів?

Волоський горіх – багатий цинком і йодом, жирними ненасиченими кислотами, добре живить мозок і загалом має сильну поживну цінність. Волоський горіх добре поєднується з салатами та зеленню.

Кешью – містить низку необхідних омега ненасичених жирних кислот. Споживання кешью добре позначається на роботі нервової системи та мозку, надає сил, наповнюють організм енергією, усувають наслідки стресів. Кешью добре поєднуються з холодними закусками та овочевими салатами, несолодкими десертами, кашами та сухими сніданками. Їх часто додають до цукерок, бурякових салатів.

Мигдаль - знижує апетит і усуває почуття голоду, позбавляє втоми і освіжає шкіру. Він замінює цукор та додає корисних властивостей дієтичним сніданкам. Мигдаль поєднується яблуками та іншими фруктами. Часто мигдаль додають у мед, а також перемелюють у мигдальне борошно відоме як марципан, яке часто використовують у кондитерському виробництві.

Салати з горіхами

Веганські

Буряк з чорносливом та волоським горіхом
Морський коктейль із кедровим горіхом
Морквяний з волоським горіхом
Салат із квасолі з волоськими горіхами
Салат з волоськими горіхами, огірками та помідорами

Не веганські

Салат з яблук, волоських горіхів та сиру
Салат з волоськими горіхами, сиром та яблуком
Салат з волоськими горіхами, ананасами та куркою
Рецепти готових страв можна знайти в інтернеті на спеціалізованих кулінарних сайтах.

Сніданки з горіхами

Гранола
Вівсянка з кеш'ю та сухофруктами
Хліб з горіхами та родзинками

Десерти з горіхами

Кава з кедровим горіхом
Мигдаль або фундук з медом
Торт Естерхазі
Шоколад із марципаном
Шоколад із лісовими горіхами

Будь-яка система харчування потребує збалансованого підходу. Чим різноманітніше харчування і чим більше в ньому продуктів із різних груп, тим більше та якісніше запитується ваш організм. Бути веганом чи їсти м'ясо – вибір особисто кожного. Людина – єдина істота, яка харчується усвідомлено, а отже вибірково. Також не варто забувати, що людина відноситься до класу ссавців, а значить, молоко та молочна продукція для нього природні від природи.

Якщо ви хочете купити горіхи за найкращою ціною, перейдіть за вказаним посиланням у наш каталог. Ціни та асортимент одні з найкращих на ринку (без перебільшення).