Делікатес є збірним поняттям таких слів як: рідкісний, смачний, корисний і дорогий. Не обов'язково в одному продукті поєднуються всі ці властивості, але, як правило.

Ставлення людей до смачної їжі багато в чому обумовлено природними потребами, а також традиціями та обставинами. Багато звичних і цінних нині продуктів, таких як сир, наприклад, виникли не заради, а всупереч. Італійським фермерам у середньовіччі потрібно було щось робити з надлишками молока і самі того не плануючи, вони винайшли сир.

Культура людини визначає цінність їжі. І ця культура, на жаль, не завжди творча стосовно природи.
Чим більше людина пізнає природу, тим більше їй відкривається нових її сторін. Те, що вчора було недоступним або відкинутим, сьогодні вважається вишуканим. Часу підвладне все, зокрема й культура харчування. Давайте разом здивуємось тому, що сьогодні вважається делікатесом і скільки це коштує. Не говоритимемо про страви зі штучно завищеною вартістю за допомогою якогось особливого оформлення чи викладки на золоту страву, а розглянемо саме те, що відповідає назві делікатес у її природному, справжньому початку.

 

Ікра осетрових риб
 

Немає у світі людини, яка б не чула про чорну ікру. І, напевно, немає тих, хто відмовився б спробувати чорну ікру, якби була така можливість. Але не все так гладко розпочиналося. Свого часу подарований імператором Петром 1 подарунок королю Людовіку був сприйнятий неоднозначно. Король не оцінив смак чорних перлів при дегустації і був змушений спорожнити рота. То було тоді. А за останні 50 років ціна на чорну ікру зросла у 40 разів. На даний момент ціна кілограма чорної ікри дорівнює 500-600 євро. Ще дорожче не чорна, а біла ікра білуги-альбіноса. Ціна за кілограм цього їстівного золота може досягати 35 000 доларів. Шалена ціна на цю ікру в'язана з тим, що білуга-альбінос метає ікру 1 раз на сто років. І незважаючи на високу вартість черга на купівлю формується на кілька років уперед. Такої.


 

Блакитний тунець
 

Тунець відноситься до сімейства скумбрієвих, а група цих риб включає 15 видів, які відрізняються за розмірами від 0,5 до 4 метрів. Тунець цінують за його щільне і ніжне м'ясо, яке деякі порівнюють з яловичим, називаючи тунця морською коровою. Найсмачнішим м'ясом вважається м'ясо тихоокеанського блакитного тунця. Вилов блакитного тунця роблять поблизу берегів Японії та Америки. Блакитний тунець є найбільшою рибою сімейства. Його м'ясо дуже соковите, ніжне, смачне та дієтичне. А вилов у тихому океані робить його ще й екологічним з погляду якби цю ж рибу вирощували на рибній фермі, як, наприклад, форель. Але в фермах насправді і немає особливого смислу, оскільки численність тунця у світовому океані достатня для промислового видобутку без шкоди виду. Вартість кілограма блакитного тунця може бути різною. У Японії навіть влаштовують аукціони на яких ціна може доходити до кількох десятків тисяч євро за рибину. Ціна у звичайному магазині приблизно дорівнює 40 євро за кілограм (цілої риби).
 

Риба фугу
 

Ця риба є делікатесом японської кухні. Риба фугу відноситься до іглобрюхих видів риб і є отруйною через те, що містить отруту тетродотоксин. Власне риба є делікатесом тільки через те, щоб з'їсти цю рибу її потрібно правильно приготувати. Саме тому приготування цієї риби в Японії дозволено лише кухарям, які отримали спеціальну ліцензію. Любителі полоскотати собі нерви готові викласти 1000 євро за страву.

Фуа-Гра
 

Фуа-гра – це спеціальним способом приготування печінка гусака чи качки. Для цього птахів також вирощують спеціальним способом, загодовуючи їх настільки, щоб викликати штучне ожиріння і відкладення жиру в печінці. Класичне foie gras entier у Франції подають як окрему холодну закуску і зазвичай поєднують із білим цупким хлібом. Однак, навколо цього делікатесу у світі розгорнуті дискусії щодо жорстокого ставлення до тварин. Основна сварка крутиться навколо того, що гусей і качок насильно вигодовують для вибою заради однієї печінки. Саме тому в низці країн цей делікатес заборонено для виробництва та продажу. Зокрема, обмеження на виробництво діють в Індії, Австралії, більшості країн Європи, деяких штатах США. Однак не скрізь, де заборонено виробництво, заборонено імпорт. Тому той, хто хоче, той може знайти і спробувати цей делікатес. Ціна готового продукту (не в ресторані) 600 євро за кілограм.
 

Іберійський хамон
 

Хамон вважається традиційним іспанським делікатесом. У класичному вигляді є два види хамона: серрано та іберіко. Саме іберійський хамон вважається найдорожчим делікатесом за рахунок особливостей вирощування свиней та в'ялення м'яса. Іберійські (чорні) свині харчуються жолудами та різнотрав'ям на вільному вигулі. Тобто їх вирощування дуже наближено до природних умов проживання в дикій природі. Саме тому м'ясо іберійської свині цінне з погляду екологічності. Період дозрівання м'яса триває від 6 до 36 місяців. За цей час його солять, сушать за різної температури і вологості повітря і в самому кінці нарізають або виставляють на продаж цілим стегенцем. Відповідно ціна даного делікатесу обумовлена високою вартістю сировини та тривалим виробничим процесом. Вартість іберійського хамона дорівнює 40-50 євро за кілограм.
 

Мармурова телятина
 

Мармурова яловичина – м'ясо порід корів, яке відрізняється особливою структурою, а саме високого вмісту ненасичених жирів. Саме ідеальне переплетення м'яса та жирів надає м'ясу мармурову структуру, багатий, легкий та ніжний смак. Мармурова яловичина може претендувати на підвищений ступінь корисності через те, що багато омега-3 і омега-6 жирними кислотами. Близько 40% жиру є стеаринова кислота, яка не сприяє накопиченню холестерину в крові. Основним постачальником мармурової яловичини у світі Японія. За японськими стандартами походження корови з якої отримують особливу яловичину має бути підтверджено родоводом та індивідуальним номером. Кожна тварина проходить генетичне тестування. Високі стандарти якості формують високу ціну даного м'яса. Кілограм мармурової яловичини коштує від 60 до 150 євро, залежно від частини.
 

Сир із лосиного молока
 

Хто сказав, що делікатес – це звичний і зрозумілий нам продукт. Ви думали найдорожчий у світі сир – Рокфор чи Пармезан? А ось і ні. Найдорожчим сиром вважається сир із лосиного молока, що виробляється у Швейцарії. Делікатес виробляється в обмеженій кількості (воно і зрозуміло) і вартість за кілограм сягає 1000 євро.
 

Трюфель
 

Трюфель або трюфельний гриб - особливий вид гриба, що живе під землею. Дуже вимогливий до умов проживання, до яких входить: коріння певних дерев (дуб, липа, ліщина), глинистий, вологий пухкий грунт, багатий кальцієм, висота проживання від 400 до 1000 метрів над рівнем моря. Гриб дуже чутливий до забруднення навколишнього середовища та не росте там, де є питання щодо екології.
А історія відкриття трюфеля дуже цікава. У минулі часи до колі були розкриті унікальні кулінарні властивості гриба, французькі фермери згодовували його домашнім свиням і називали «смердючою» картоплею. Трюфелі їли лише свині, поки один італієць не знайшов спосіб застосовувати гриб у кулінарії.
Трюфель, перш за все, цінний за його унікальний аромат, який йому надає особливу ефірну олію, що міститься у грибі. Смак гриба відверто нейтральний, але дуже яскраво виражений аромат. Саме за аромат цей гриб і став делікатесом, коханим гурманами. Цікаво факт, що пошук гриба за його ароматом виробляють за допомогою тих самих свиней. Але є одна проблема. Свині знаходять і хочуть відразу з'їсти знайдені гриби. До того ж, накладаються проблеми з неакуратністю здобувачів. Тому останнім часом грибошукачі воліють для пошуку використовувати натасканих на запах собак. З ними менше клопоту і служать вони вірніше.
З трюфелів найбільше цінний білий трюфель. Залежно від сорту та розміру ціна за кілограм цього делікатесу коливається від 2000 до 3000 євро. Найбільше трюфелів добувають у Франції та Італії, де вони найбільше виростають. До речі, вартість натренованого на пошук трюфелів собаки може досягати 20 000 євро. Видобуток трюфеля без ліцензії заборонено. Вважається, що трюфельний гриб неможливо вирощувати на фермі, тому що він дуже вимогливий до навколишнього середовища і людина не може відтворити близькі до природних необхідні сприятливі умови.


 

Кава KOPI LUWAK
 

Серед кави також є свої претенденти на звання найдорожчою. І хоч кава не є їжею або стравою, проте чашка кави з гарної арабіки може бути дуже смачною і дуже дорогою. З кавою звичайно не все так однозначно як, наприклад, з ікрою. Ікра є червона, форелі, горбуші... А ось кава близько 2000 сортів. Спробуйте вирізнити високогірну ямайську арабіку від африканської ефіопії. Тим не менш, однією з найдорожчих кав вважається KOPI LUWAK. Особливість цієї кави в тому, що звірятко мусанг їсть кавові зерна, які згодом проходячи через систему ЖКТ набувають неповторного смаку і аромату. Так, вкотре можна переконатися, що висока кухня має свої закони. Вартість кілограма спорожнень Мусанга оцінюють у 250-300 євро.
 

Кедровий горіх
 

Завершує наш список елітних продуктів кедровий горішок. Улюбленець кавоманів та гурманів страв. У чому особливість горіха? На відміну від інших горіхів, цей горіх дикорос. Кедровий горіх насправді не горіх, а насіння шишки кедрової сосни. А кедрова сосна росте у далеких лісах дикої природи Сибіру та Аляски. Відповідно збір шишок в умовах дикої природи та небезпечне та важке заняття. Тому ціна даного делікатесного горіха коливається близько 50-60 євро за кілограм, що є абсолютним рекордом серед їстівних горіхів.