Інтерес до питання якості української ковбаси у нас з'явився, коли ми дізналися, що в 2021 закрився найбільший в Харкові м'ясопереробний комбінат ХМК - Харківський м'ясокомбінат. Нам здалося дуже дивним ліквідація підприємства, якості продукції якого довіряли багато харків'ян протягом декількох десятиліть. Що саме змусило піти з ринку підприємство з дійсно якісною продукцією? За нашою інформацією м'ясопереробне підприємство не витримало цінову конкуренцію з іншими локальними проізводетелямі (Салтівський, Роганський, Безлюдівський, Богодухівський). Ціна ХМК дуже залежала від морально-застарілого обладнання, яке працювало саме з м'ясною сировиною за старими виробничим калькуляциям. Тобто вийшло так, що виробник якісної продукції не зміг витримати конкуренцію з менш якісними але більш дешевими конкурентами.

КАВЕРЗНЕ ЗАПИТАННЯ ПРО КОВБАСУ

В такому випадку з якої сировини і на якому обладнанні виробляють ковбасу решті підприємств Харкова? Навіть трохи страшно думати про це, але розібратися все-таки варто бо хоч іноді, але ковбаску купує кожен і її їдять наші сім'ї і діти.

ДОБРА КИТАЙСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ

Ви ніколи не замислювалися як найбільша за чисельністю населення країна знаходить ресурси для експорту своїх продуктів харчування? Вся справа в технологіях. Китайці розробляють таке обладнання, яке з кісток, шкіри, жиру та інших відходів м'ясного виробництва здатне випустити продукт вищого гатунку. І ось таке обладнання купують українські виробники "м'ясних делікатесів" і успішно підкорюють серця українців Московської ковбасою з цінником 10-15 у.о. за кілограм.
Друга страшна думка, яка також не дає спокійно їсти український вищий сорт наступна: в кожному магазині країни, в кожному супермаркеті є мінімум 20 видів ковбасних виробів і представлено мінімум 4-5 виробників. Як при постійно скорочення поголів'я тварин в магазині може бути такий широкий і доступний вибір ковбаси? Ті хто застав часи радянської України пам'ятають, легендарні черги за ковбасою і дефіцитну "Московську". Але при цьому в колишніх радянських республіках поголів'я тварин було в кілька разів більше ніж на сьогоднішній час.

СТАТИСТИКА ПОГОЛІВ'Я ВРХ ПО ГОДАМ В УКРАЇНІ ТА ЄВРОПІ

В УКРАЇНІ

У ЄВРОПІ

Якщо тварин стало менше, а ковбаси стало більше то в чому секрет? Змінилася технологія.

Тепер ми підійшли до найцікавішого. З чого реально роблять ковбасу в Україні?
Впевнені, секрет рецепта ковбаси зберігається українськими виробниками не гірше ніж секрет рецепта Coca-Cola. Але якщо серйозно, то на полиці всіма улюблена Московська сиро-копчена доступна по 10-12 у.о. - за вищий сорт. І є елітна по 20-22 у.о., наприклад серія "спеццех" ТМ Алан. Якщо і ту і іншу ковбасу роблять з м'яса, по ГОСТу, вищий сорт, то як практично одна і та ж ковбаса продається з різницею в 8-10 доларів?

Чи немає обману українського споживача і що намагаються продати українські виробники ковбаси українцям? Китайський привіт українському шлунку? Або нічого особистого просто бізнес?

Справа в тому, що український споживач практично не захищений стандартами якості. Будь-який виробник пройшовши власні ТУ (технічні умови) може випускати продукцію з будь-яким вподобаним йому назвою. Штрафні санкції за обман в складі на упаковці символічні: юридичні особи - від 5 до 8 мінімальних заробітних плат, фізичні особи - від 3 до 5. Санкції в 8 мінімальних зарплат при мільйонному обороті і рентабельності 30-40% - це не санкції. Та й спробуйте зловити виробника за ту руку, яка в якусь виробничу партію зробила менше м'ясну, більше відхідну закладку сировини.

А ЩО У ЄВПРОПІ?

У тих же країнах Європи, наприклад, у Франції рецепт виробництва шоколаду строго регламентований на законодавчому рівні і будь-який виробник шоколаду у Франції не має права виробляти шоколад крім як з какао і какао-масла. Відчуваєте різницю. А тепер візьміть в руки будь-яку українську шоколадку і побачите як до французького рецептом додано ще мінімум 10 додаткових інгредієнтів.
Але повернемося до ковбаси. Візьмемо кілька складів популярної в Україні ковбаси.

Сосиски в полімеpной оболонці містять: 45% - емyльсія 25% - соєвий білок 15% - пташине м'ясо 7% - просто м'ясо 5% - мyка, кpахмал. 3% - смакових добавки

Саpделькі: 35% - емyльсія 30% - соєвий білок 15% - просто м'ясо 10% - пташине м'ясо 5% - мyка / кpахмал 5% - смакових добавки

Ковбаса ваpёная: 30% - пташине м'ясо 25% - емyльсія 25% - соєвий білок 10% - просто м'ясо 8% - мyка / кpахмал 2% - смакових добавки

Що таке емульсія і добавки?

Емyльсія - шкіра, сyбпpодyкти, відходи мясопpоізводства - все це pазмолотое і yваpенное до стану светлосеpой кашки.
Смакових добавки - загyстітелі, кpасітель, "вкyс м'яса" глутамат натрію, консеpванти, сіль, цукор, перець за вкyсy.
Зіпсоване м'ясо чи ковбаси на м'ясопереробних комбінатах піддають знезараженню хімічними реактивами та вторинної переробки.

Ми не хочемо сказати що європейська ковбаса корисна, а українська шкідлива. Корисною ковбаси не буває в принципі. У будь-якій ковбасі в будь-якому м'ясному делікатес обов'язково є консервант нітрит натрію Е 250. Цей консервант фіксує колір і запобігає появі в продукті небезпечних бактерій. Без цього консерванту просто неможливо зберігання готового продукту.

Але все ж в Європі стандарти якості їжі вище ніж в Україні і це очевидно тому що в Європу з України їде сировину (м'ясо, туші) а не готову продукцію, тому що українська продукція не відповідає стандартам якості Європейського союзу. Так, можливо європейське не всі таке смачне і домашнє як часом українське, але в цілому європейська продукція точно безпечніше для здоров'я.

ОБИРАЙТЕ ПРОДУКЦІЮ ЦІНОЮ І ВИРОБНИКОМ

Якщо купуєте українське, то беріть подорожче, читайте уважно склад. При ціні сировини в 6 доларів готова продукція не може коштувати 10.
Хотілося б вірити в сумлінність українських виробників. Але розумієте, в чому штука. Швидких ознак того що ви їсте неякісний продукт відразу не буде. Хвороби від прийому неякісних продуктів з'являться набагато пізніше. І в цьому весь жах.
Здоров'я і шлунок споживача в Україні захищені лише власним вибором і обізнаністю.