Суперфуд – продукт із високою концентрацією корисних речовин. Групи продуктів, серед яких найчастіше зустрічаються суперфуди: горіхи, сухофрукти, ягоди, плоди, крупи, насіння, морепродукти.

Декілька ремарок по суперфудах, перш ніж ми розглянемо найпопулярніші з них:

  1. Суперфуд – це не заміна звичайної їжі та не спосіб харчування. Їжа має бути різноманітною. Якщо ви можете собі дозволити вживати мигдаль і кіноа в їжу - це чудово. Але це не виключає з раціону харчування звичайний суп та будь-який доступний овочевий салат.
  2. Суперфуд – це не панацея та не чарівна пігулка. З'їв суперфуд і ти суперлюдина. Висококорисні продукти позитивно впливають на здоров'я людини в сукупності з правильним способом життя, який включає рухливість, спорт, емоційний стан, наповненість життя змістом і т.д.
  3. Існує думка, що чим дорожча їжа, тим вона краща. Насправді й авокадо та морква є дуже корисною рослинною їжею. Але авокадо дуже дороге через довге транспортування з екзотичних країн, а морква доступна, тому що росте умовно на грядці біля будинку.

НАЙПОПУЛЯРНІШІ СУПЕРФУДИ

Авокадо

Плід вічнозеленого дерева сімейства лаврові. М'якуш авокадо багатий на вітаміни і мінерали, які позитивно впливають на серце, рівень холестерину, допомагає знизити вагу і надовго насичує організм. Авокадо багате на рослинні жири – 14,6 г., але при цьому низькокалорійне – 160 кКал. Саме за ці властивості авокадо входить до безлічі дієт і є улюбленими ласощами багатьох людей. Смак у авокадо не однозначний. Комусь здається, що воно несмачне або близьке до цього поняття. На нашу думку, у авокадо відсутній яскраво виражений смак, але він смачний. Авокадо ідеальний фрукт для людей, які хочуть схуднути та займаються для цього спортом. Жир, що міститься в авокадо, дає енергію, не даючи сильних калорій і білка.

Спіруліна

Спіруліна – це водорість, яка є багатим джерелом заліза, Омега-6 ненасичених жирних кислот, а також міді, магнію, калію та вітамінів групи В. Спіруліна покращує роботу репродуктивної системи у жінок, знижує біль та гасить запальні процеси в організмі. Набір амінокислот спіруліни сприяє регенерації клітин на ранньому етапі ушкодження. Спіруліна також налагоджує обмін речовин. Саме тому її вживають як харчову добавку ті, хто худне. Одним словом ця водорість має корисні та цілющі властивості, за що і зарахована до суперфудів.

Мигдаль та Кешью

Всі горіхи є якісним джерелом безлічі корисних речовин. Це Омега-3, вітаміни, мінерали, білки, клітковина. Але чому серед горіхів виділяють як дієтичні саме мигдаль і кешью? Кешью серед усіх горіхів лідер за вмістом калію та магнію, а мигдаль містить ті ж корисні речовини тільки при цьому менш насичений жирами. Тобто. горіхи відмінно зачитують організм, дають енергію, покращують роботу серцево-судинної, нервової системи, дозволяють худнути, позитивно впливають на шкіру та волосся. Саме тому ці два горіхи є невід'ємними супутниками сухих сніданків, кранчів, салатів та інших кулінарних страв.

Лосось

Справжній дикий, океанічний лосось – одна з найкорисніших риб для людського організму. Чому так кажуть? Тому що в жирному, червоному смачному м'ясі цієї риби багато жирних кислот (Омега-3), вітамінів (D, B12, A, група В, С, Е, РР), мікроелементів (залізо, цинк, мідь, марганець, фтор) . Вживання 2 рази на тиждень цієї риби допомагає знизити ризик захворювань серця, судин, діабету, онкології, артриту. Лосось покращує здоров'я кісток, мозку, корисна при вагітності (риб'ячий жир), покращує зір. Відрізнити м'ясо дикого лосося від фермерського може лише людина, яка добре знається на рибі. Деякі продавці вказують, що у продажу саме дикий лосось (Кіжуч). Вартість цієї риби на 20-30% вище ніж фермерської. Купити дикий лосось можна лише влітку, бо у літньо-осінній період риба йде на нерест і її ловлять мережами. Якщо отримати свіжу рибу проблема, можна купити консерви.

Кіноа

Кіноа – хлібна зернова культура не наших широт. Кіноа вирощують у Південній Америці. Історія крупи має давнє походження. Кіноа була одним із видів їжі індіанців. У наш час кіноа набула популярності завдяки до кінця розкритим корисним властивостям. До речі, саме кіноа обрало космічне агентство NASA як основну крупу космонавтів. До складу кіноа входить: білків - 8 г, жирів - 4 г, вуглеводів - 39 г, клітковини - 5 г, цукру - 2 г, натрію - 13 мг. Кіноа – повноцінний білок, містить усі дев'ять незамінних амінокислот. Також ця крупа — багате джерело заліза та магнію. Користь кіноа ще й у тому, що воно містить вітамін Е, калій та магній. Кіноа як і гречка не містить глютену.

Чіа

Чіа - це маленьке чорне насіння рослини з роду Шавлій. Чіа, як і кеноа, вирощують у Південній Америці, а також на півдні Північної Америки. Дослідження показують, що чия була присутня в культурі харчування ацтеків. Насіння чиа вживають у їжу в сирому та вареному вигляді. У вареному вигляді рідше, тому що насіння чиа дуже добре поглинає воду і перетворюється на желе. У чиа багато омега-3 жирних кислот, багатих антиоксидантами, насіння також містить клітковину, залізо та кальцій. Чіа легко засвоюється організмом. Їхня користь полягає в наступному: боротьба з ожирінням, діабетом, хворобами серця. Чиа покращують стан шкіри і є непоганим джерелом енергії. Одна порція насіння містить до третини добової номи кальцію, магнію, марганцю і фосфору. Чіа, як і кеноа не містить глютену.
Антиоксиданти, що містяться в насінні, борються з виробленням вільних радикалів, що допомагає боротися зі старінням клітин та розвитку онкологічних захворювань.
Насіння чиа містить 40% клітковини, що робить їх одним з кращих джерел цього елемента. Клітковина насичує організм, а здатність збільшуватися в обсязі за рахунок поглинання рідини дає ситість, що дуже корисно при схудненні і дотриманні дієт. Дослідження показують також, що насіння значно знижує кров'яний тиск у людей з гіпертонією.
Завдяки м'якому горіховому смаку їх використовують як добавку до різних страв та напоїв.

Паростки пшениці

Проросла пшениця як не дивно є значно кориснішою за пшеничну крупу. Паростки пшениці дуже добре виводять з організму продукти життєдіяльності клітин, отрути, зайвий холестерин та інші шкідливі речовини, підвищують імунітет, покращують зір, сприяють загоєнню ран, сприяють довголіттю, покращують стан волосся. Вони також покращують травлення та сприяють загоєнню гастриту, виразок та колітів, зміцнюють усю серцево-судинну систему. Тобто можна сказати, що паростки пшениці мають не просто профілактичні, а лікувальні властивості.
Паростки пшениці їдять зазвичай сутра, 2-3 столові ложки за 30 хвилин до їди. Щоб паростки давали порослі, слід іноді з пульверизатора змочувати зерна.

Ягоди годжі

Ягоди годжі або китайський барбарис – цінне джерело вітаміну С, клітковини, заліза, цинку, антиоксидантів. Ягоди містять усі вісім незамінних амінокислот, а одна порція в 30 г забезпечує майже 10% щоденної норми білка. Поряд із корисними властивостями ягоди годжі мають багатий солодкий смак, що цілком підходить для перекушування, якщо звичних фруктів не виявилося під руками. Іноді ягодою годжі замінюють родзинки та курагу через те, що в годжі набагато менше цукру. Власне через низький вміст вуглеводів ягоди годжі є дієтичним продуктом для людей, які займаються спортом і скиданням зайвої ваги. У наших широтах практично неможливо знайти свіжі ягоди, але можна купити в засушеному вигляді у тих же продавців сухофруктів. Ягоди годжі їдять у сухому вигляді, а також заварюють із них чай.

Кероб

Кероб - корисніший замінник какао, що виготовляється з плодів ріжкового дерева. На відміну від какао кероб має більш виражений солодкий смак, що дозволяє при приготуванні какао та кондитерських страв зменшити наявність звичайного цукру. Чим же корисний кероб і чому його теж зараховують до суперфудів? Велика кількість антиоксидантів, клітковина, вітаміни (А, В і D), багатий на протеїни, залізо і при цьому має низьку калорійність - 220 ккал. Тому якщо ви шукали корисну альтернативу какао кероб – найкраще рішення для вас та ваших дітей.

Гранат

Гранат – плід гранатового дерева зі їстівними червоними кисло-солодкими зернятками всередині. Зернятка граната використовуються у сирому вигляді або у вигляді соку. Найбільше властивості граната цінують за здатність підвищувати рівень гемоглобіну у крові. Гемоглобін важливий тому, що саме він відповідає за транспортування кисню по всьому організму. Але це не єдина його корисна властивість. Гранат багатий на корисні кислоти (аскорбінова, фолієва, яблучна), які сприяють зміцненню імунітету. Гранат насичений і мінералами (калій, магній, кальцій, залізо). У сукупності властивості граната чинять протизапальні дії, знищують шкідливі бактерії, покращують роботу кровоносної системи, щитовидної залози, виводить із організму токсини, радіонукліди, важкі метали. Хочеться відзначити користь граната для жінок, особливо у період клімаксу. Завдяки тому, що фрукт містить рослинний гормон естроген, неприємні симптоми перебігу клімаксу значно згладжуватимуться. Чоловікам також корисний гранат. Наявність вітаміну В12 стимулює кровообіг та вирішує проблеми з потенцією. Звісно, ​​гранат кислуватий. Для дітей цей фрукт навіть видасться дуже кислим. Рекомендується вибирати гранати зі шкіркою темно-бардового кольору. Такі мають бути на піку своєї насолоди. Гранат фрукт, що добре транспортується, тому знайти його на прилавках магазинів не проблема в осінньо-зимовий період.

Чорниця

Чорниця – надзвичайно смачна ягода. Крім свого смаку, що має низку корисних властивостей. У чорниці містяться багато елементів: вуглеводи, калій, магній та фосфор. Не варто забувати і про органічні кислоти, залізо, мідь та інші мінеральні речовини. Пантотенова кислота, що сприяє кращому обміну речовин, також міститься в чорниці, як і різні вітаміни: А, С, В1, B6, вітамін РР. Цілющі властивості чорниці вже багато років використовуються у народній медицині. Чорниця допомагає зміцнити імунітет, впоратися зі нудотою та діареєю, нормалізувати роботу ШКТ, зняти запалення зі слизових шлунка, горла, рота. Також чорниця знижує вміст цукру в крові та стимулює роботу підшлункової залози. Така корисна і така смачна. Ця ягода однозначно має бути у списку ваших фудів.

Брокколі

Капуста броколі - джерело вітамінів К і С, хороше джерело фолієвої кислоти, каротенодіів, калію, клітковини. Що дає організму весь цей багаж корисних властивостей? Завдяки великій кількості фолієвої кислоти, лікарі та дієтологи радять регулярно вживати брокколі вагітним жінкам. Фолієва кислота, або вітамін В9, сприяє нормальному формуванню плода і загалом благотворно впливає на жіночий організм. Вітаміни та мінерали броколі корисні для нашого організму цілим рядом властивостей: покращує згортання крові, зміцнює кістки, допомагає загоєнню порізів та ран, захищає організм від вільних радикалів, покращує зір, знижує холестерин, стабілізує роботу нервової системи, має загальний протизапальний ефект. Не важливо в якому вигляді вживати брокколі, сирої або термічно оброблену, користь від цієї капусти висока. Брокколі – овоч, який однозначно має бути присутнім у вашому раціоні харчування.

Оливкова олія

Оливкову олію видобувають із плодів оливкового дерева шляхом віджиму (екстракту). Найбільш цінною є олія класу Extra Virgin, що означає перший віджим холодного типу. Якість масла тим вища, що нижчий рівень кислотності. У Extra Virgin рівень кислотності не повинен перевищувати показник 0,8. У Virgin цей показник до 2%.
Завдяки своєму хімічному складу оливкова олія вважає відмінним засобом профілактики серцево-судинних захворювань, вона зміцнює кісткову та м'язову тканину, має протипухлинну дію, покращує діяльність травної системи, очищує організм від шлаків та вільних радикалів.
Найголовніше в оливковій олії – це сорт та справжність. Хороша олія не може коштувати дешевше за ринкову ціну на 30 %. Також не рекомендується купувати олію сумнівних брендів та no name виробництв. Ті компанії, які продають оливки та маслини найчастіше і є виробниками оливкової олії.

Зелений чай

Чайний напій або чай є найпопулярнішим напоєм у світі після води. Однак чорний чай вважають за краще пити частіше, ніж зелений за рахунок свого багатшого, насиченішого смаку. Але саме зелений чай вважається кориснішим, ніж чорний. У чому полягає користь зеленого чаю? Зелений чай містить антиоксиданти, вітаміни та корисні мікроелементи, що сприяють нормалізації ваги, покращенню стану шкіри, волосся та нігтів, допомагає впоратися з різними захворюваннями, у тому числі такими як рак, стимулює роботу мозку і навіть уповільнює старіння. Крім того, чай рекомендують при діабеті, спостерігають користь для стабілізації серцево-судинної системи та для лікування псоріазу.

Не забувайте про звичайну, але теж корисну їжу

У цій публікації ми розглянули ті продукти, які сьогодні прийнято назвати суперфудами. Ви повинні розуміти, що визначення суперфуди – це лише умовність. Хоча в нашому списку немає яблука, агрусу, хека це не означає, що ці продукти не корисні. Вони дуже корисні просто одні продукти трохи корисніші за інші. І якщо вибір між купити кілограм яблук і їсти весь тиждень і один авокадо і їсти один день, то, звичайно, від яблук користі буде більше. Ми хочемо сказати, що не варто нехтувати доступними продуктами і наголошувати тільки на ексклюзивних корисних аналогах. Суперпродукти – гарне доповнення до нормального здорового харчування та нормального здорового способу життя, не більше.