Фісташка - один із найулюбленіших горіхів багатьох. Вона хороша як снек до пива, як смакова добавка до кондитерських виробів, морозива і т.д. Майже всі фісташку знають як горіх у твердій бежевій шкаралупі зі злегка зеленим ядром, доступна нам як смачні ласощі. І багато хто не знає про те, що насправді культурі споживання фісташок в їжу більше 9000 років і те, що фісташка - це не один вид горіха або дерева, а кілька сортів, які були відкриті і вирощувалися в Ірані.
 

Насправді фісташка – це горіх, а кістянка. Але у всьому світі прийнято фісташку називати горіхом.

 

Там же в Ірані фісташку назвали "усміхнений горіх" через те, що в зрілому вигляді її шкаралупка розкривається і схожа на усмішку.
 

Фісташки – довгожителі. Ці дерева можуть жити до 400 років, інколи ж і більше. Тому дерево росте повільно і поступово вступає в пору плодоношення. Перші горіхи з'являються лише через 7-8 років, а справжній урожай (близько 20 кг з дерева) можна починати знімати лише через 15 років після посадки. Як і звичні нам яблука, фісташки плодоносять раз на два роки, а й урожайні роки нерівномірні.
 

СОРТИ ФІСТАШОК
 

Ви як покупець напевно бачили на прилавку (в інтернеті) щонайменше два види фісташок: каліфорнійська (США), іранська. Такий умовний поділ на США та Іран проводиться за місцем зростання, а не сортом. Насправді сортів фісташок набагато більше.
 

Сорти фісташок, що вирощуються в США:
 

Керман (великий розмір, висока якість)
Петер (індустріальний підхід у вирощуванні)
Узун (довгі фісташки середнього розміру зеленого кольору)

 

Сорти фісташок, що вирощуються в Ірані:
 

Фандоги (промислове вирощування на плантаціях) – 40 %
Кале Гучі - 20%
Акбарі - 15%
Ахмад Агаї - 12%

 

Поділ у регіонах умовний. Не означає, що у США вирощують лише сорт Керман, а Ірані цей сорт не вирощують. Фісташка росте скрізь, де є умови.
 

КРАЇНИ ВИРОБНИКИ
 

Вирощування фісташки багато в чому залежить від клімату. Фісташка любить пустельний жаркий клімат. Діапазон температури при якій росте фісташкове дерево коливається від -15 до +45 градусів. Саме тому основними країнами-експортерами фісташки є країни та регіони з теплим і навіть посушливим кліматом:
 

- Штат Клаліфорнія (США)
- Іран
- Туреччина
- Греція
- Сирія
- Китай

 

Чи можна вирощувати фісташку в Україні?
 

Селектори вивели деякі морозостійські сорти, які вживаються у наших кліматичних широтах. Існує кілька правил посадки фісташки:
- Необхідно вибрати не тінисту, південну сторону ділянки. Фісташка не любить затінення.
- поруч із фісташкою не повинно бути близьких сусідів. Відстань до найближчих культур має бути не менше 3-5 метрів
- правильна підготовка ґрунту (ями) та кореневищ під посадку
- підготовка до зимівлі. На зиму стовбур огортають агротекстилем і дбають про відведення води подалі від кореневищ дерева.

 

У наших широтах непогано зарекомендували себе морозостійкі сорти фісташок: Амелія та Альбіна.
Плодоносити фісташка починає не раніше ніж через 5 років після посадки. Збирання врожаю зазвичай відбувається з вересня по листопад. Шкаралупа у плодів міцна, світла, оболонка ядра світло-рожева, м'якоть суха, щільна, світло-зеленого кольору. Смак ядра солодкуватий з насиченим горіховим післясмаком. Плоди корисні та дуже смачні.

 

СМАК ФІСТАШКИ
 

Фісташку, безперечно, люблять за її смак. Маслянистий, солодкуватий, трохи пряний. Багата смакова палітра та корисні властивості роблять цей горіх надзвичайно затребуваним у всьому світі. Якщо говорити про те, яка фісташка смачніша - каліфорнійська або іранська, то характеристику можна дати таку.
Каліфорнійська фісташка більша і зручна для розщеплення. Але вона менш масляниста на відміну від іранської. Тому каліфорнійську фісташку обсмажують при температурі приблизно 120 градусів, а іранську при температурі 160. Обсмажування при вищій температурі надає іранській фісташці багатший і унікальніший смак, а також вбиває будь-які живі бактерії. Тобто. іранська фісташка за смаковими якостями перевершує каліфорнійську. Але про смаки, як відомо, не сперечаються.

 

Як вибрати якісну фісташку?
 

При виборі фісташки зверніть увагу на шкаралупу та сам горіх.
Шкаралупа має бути розкрита. Фісташка має вам добре «посміхатися». Це говорить про те, що перед вами дозрілий горіх, який добре розщеплюватиметься. А також зверніть увагу на колір шкаралупи. Він має бути кольору слонової кістки, без темних плям та інших пегментів. Правильний колір шкаралупи свідчить, що горіх свіжий і правильно зберігався.
Що стосується ядра горіха, то його зовнішній колір повинен бути від жовтого до темно-жовтого, а саме ядро ​​під лушпинням чим зеленіше, тим краще смак.
Купувати фісташку у шкаралупі або очищену у вигляді одних ядер – справа зручності. Але підкреслимо, що у шкаралупі будь-який горіх зберігається довше та краще.
Також якщо фісташка продається підсоленою, зверніть увагу на те, чи не виступає сіль. Солі не повинно бути. Свіжа фісташка, як і свіжа в'ялена риба, не повинна бути зовні вкрита сіллю. Протилежне свідчить про те, що продукт зберігався довгий час.

 

Чому фісташки дорогі
 

На ціну фісташки впливає багато факторів, як і на ціну скажімо пшениці, нафти і т.д. Основні витрати на фісташки це: збір (іноді вручну з дерева), зберігання, обсмажування та логістика. Возити горіхи з континенту на континент не з дешевих. До того ж, є врожайні роки, а є не дуже. Попит ринку також грає відчутну роль ціноутворенні. І так, фісташка хоч і не дешева, але це не найдорожчий горіх. Наприклад, кедровий горіх коштує в 2 - 2,5 рази дорожче за фісташку. Але, на відміну від фісташок, кедровий горіх не вирощують на плантаціях, а збирають виключно в природних умовах. Тому й ціна на цей горіх така висока.
 

Якщо вас цікавить слабосолона фісташка сорту Каліфорнія або іранська фісташка, перегляньте асортимент горіхів нашого магазину. Діють роздрібні та дрібнооптові ціни. Доставляємо поштовими операторами по всій Україні. Продаємо з оптового складу, тому продукція завжди свіжа та найвищої якості.