Є багато приємностей у житті, до яких для багатьох довге приготування їжі на кухні не входить. Уявіть звичайний день звичайної людини з довгим робочим днем, стомлюючою дорогою на роботу і назад, сімейними та іншими клопотами. Чи є бажання у такої людини проводити додатковий час на кухні, щоб просто поїсти?

Час дорогий

Завдання людини – отримувати задоволення від життя, бажано на ситий шлунок, не витрачаючи на боротьбу з голодом часу більше, ніж належить.
Звичайно, є ті, хто займається кулінарною справою за покликом душі. Це будь ласка. Але в цій публікації ми говоримо не про них, а про тих, хто швидко хоче поїсти і витратити на приготування 5-10 хвилин.

ТОП ШВИДКИЙ ЇЖІ БУДИНКУ

Омлет

У домашніх умовах це найпоживніший, найшвидший і найдешевший спосіб вгамувати голод. У яєчному омлеті міститься приблизно 11,5 г жирів і 11 г білка. Чого цілком достатньо на пару годин, щоб забути про їжу. Для приготування омлету на одну людину потрібно 5 хвилин, 2 яйця та півсклянки молока. Яйця змішуються з молоком і збиваються вилкою або калатушкою до однорідної маси. У омлет часто додають нарізану кільцями варену ковбасу, попередньо обсмажуючи її з обох боків. Пікантності додають тертим сиром і зеленню (петрушка, руккола) посипаючи зверху блюдо по готовності.

Бутерброд

Бутерброд – не страва, а національний гастрономічний пласт. Бутерброд – мабуть, найшвидша їжа. Швидше, не придумаєш. Для того щоб приготувати бутерброд потрібні: хліб, масло, сир, ковбаса або щось замість ковбаси (паштет, шпроти, ікра, шинка, намазка). Строго говорячи, чітких рецептів бутербродів немає. Все, що можна викласти на хліб і з'їсти - є бутерброд. Окремо слід зазначити гарячий бутерброд, що запікається у печі. Для цього блюда знадобиться до 10 хвилин часу.
Для того щоб приготувати гарячий бутерброд нарізають багет як би вздовж, щоб виявилися довгасті шматочки. Основу намазують томатним соусом, викладають ковбасу, зверху сир (майонез за бажанням). По готовності зверху кладуть гілочку петрушки та подають до столу.

Макарони швидкого приготування

Ця їжа прийшла до нас із Азії і досить успішно підкорила наші голодні шлунки. Найвідоміші бренди макаронів швидкого приготування: Мівін, Ролтон, Кнор, Маггі. Сенс цього фаст-фуду «все в одному пакеті, окрім води». Макарони можна приготувати хоч у польових умовах, якщо у вас є окроп. До складу порції макарон зазвичай входить: брикет макарон, масло, спеції. Вміст пачки висипається в глибоку тарілку або чашку, заливається окропом і за 5 хвилин можна приступати до трапези.
Потрібно відзначити, що макарони швидкого приготування не вибагливі до зберігання та умов приготування, за рахунок чого також отримали додаткову популярність.

Напівфабрикати

Це практично повноцінна їжа, в яку замість вас хтось запакував свій час, для того щоб діставши з морозилки напівфабрикат, ваші дії звелися до двох речей: відчинити (посмажити) і поїсти.
Топ напівфабрикатів усіх часів та народів – пельмені. Пельмені поживні, корисні, смачні. Якщо для когось важкі традиційні пельмені зі свинини чи яловичини, рекомендуємо пельмені з індичкою. Пельмені з індичкою легкі, ніжні, практично дієтичні.
Після пельменів за популярністю йдуть звичайно вареники: з картоплею, з капустою, з картоплею та грибами, з печінкою, з вишнями тощо.
Тільки уявіть, скільки часу потрібно витратити, щоб приготувати 3 види вареників.
Після пельменів та вареників йдуть решта ПФ: нагетси, котлети, ковбаски, млинці тощо.
Напівфабрикати однозначно роблять наше життя швидкішим та ситним.

Консерви +

Консерви – найшвидша їжа. Фактично це готова їжа, захищена від псування до моменту її відкриття. Відкривши банку з будь-якою консервою, ви миттєво отримуєте готовий до вживання продукт. Час приготування – менше 1 хвилини. Але звичайно одну консерву не їдять, якщо це не якийсь десерт. Зазвичай разом з консервою їдять відварені макарони, відварену картоплю, кашу, використовують як начинку для бутерброду (печінка тріски) і т.д. Найпопулярніші консерви для повсякденної їжі:

- м'ясні та рибні консерви
- паштети
- овочеві та фруктові
- гриби
- солодощі (мед, шоколадні пасти)

Горіхи та сухофрукти

Ця категорія продуктів не є повноцінною їжею у повному розумінні, але дуже підходить для поповнення енергії та швидкого перекушування. Їхні поживні властивості багато в чому перевершують звичайні продукти окремо. У горіхах, наприклад, міститься багато білка, жирних амінокислот і вони дуже калорійні. А сухофрукти – це взагалі екстракт вітамінів у засушеному вигляді. Горіхи та сухофрукти, по суті, є суперфудами, тому вони однозначно гідні бути у лінійці швидкої їжі для перекушування на ходу.

Всі разом напівфабрикати не замінять повноцінної правильно приготовленої їжі. Готувати самому чи ходити до закладів харчування – вибір кожного, кишеню кожного. Звичайно, і в консервах і напівфабрикатах є консерванти, різні добавки, і саме тому ці продукти не повинні бути постійним раціоном харчування. Час дуже дорогий, але ще дорожчий за здоров'я. Не забувайте про це, харчуйтеся помірно та правильно.