Продуктова аксіома, яка не потребує доказів - вживання в їжу фруктів і овочів корисно для організму.
Міркувати на цю тему безглуздо, марно бо навіть діти віку дитячого саду знають, що їсти моркву і яблучко корисно.
А якщо ви або ваша дитина досконало не знаєте склад мікроелементів, вітамінів будь-якого плоду все-одно вживання в їжу овочів і фруктів однозначно принесе користь, бо як ми сказали на початку - це продуктова аксіома.
З тим що росте у нас на городі все зрозуміло. А як бути з тим, що їде до нас з далеких екзотичних країн не свіжому, а в засушеному вигляді?

 

СУХІ ФРУКТИ НЕ ГІРШЕ СВІЖИХ
 

Сухофрукти - висушені природним шляхом або за допомогою технології дегидрации фрукти або якогди із залишковою вологістю 20-25%, зі збереженням всіх корисних властивостей, вітамінів, мінералів, цукрів, мікроелементів:
 

Вітаміни: A, B1, B2, B3, B5, B6 (виняток вітамін С)
Мінерали: залізо, кальцій, магній, фосфор, калій, натрій.
Корисні цукру: довгі вуглеводи, які дають бадьорість не відразу а поступово і довго.

Сушений фрукт зберігає всі корисні властивості, тільки в більш концентрованому вигляді, за рахунок меншого розміру. Іншими словами можна сказати що сушені фрукти - це та ж консервація звичних нам овочів або рибних консерв тільки іншим способом.
Сухофрукти мають тривалий термін зберігання, тому придатні до тривалої транспортуванні. Саме тому у нас є можливість купити смачні і корисні сухофрукти з жарких країн:

- Манго
- Фініки
- Інжир
- Кумкват
- Ананас
- Банан
- Папайя

Щодо манго хочемо сказати наступне. Так, можна і в магазині купити свіжий манго. Але, не факт, що він буде солодкий і смачний. Потрібно добре розбиратися в сорті, стиглості, країні-виробнику і т.д. Купуючи ж сушений манго ви гарантовано отримаєте стиглий, смачний фрукт, тому що саме з таких роблять сухофрукти. Транспортування свіжих екзотичних фруктів вимагає запасу часу, тому часто до нас вони їдуть зірвані на батьківщині зелені, а пристигаючі по дорозі і на полицях магазину. Тому якщо є вибір купити свіжі екзотично фрукти або їх же але в сушеному вигляді то в сушеному вигляді може бути навіть краще, тому що менша ймовірність купити несмачне або зіпсоване.
 

КОРИСНІ СВОЙСТАВА СУХОФРУКТІВ
 

- стимуляція імунної системи
- нормалізація травлення
- виведення токсинів
- поліпшення роботи серцево-судинної системи

 

Найбільш корисними вважаються: чорнослив, фініки, інжир, родзинки.
 

Різні види сухофруктів мають певну цінність для здоров'я людини. Більшість з них стали значним внеском в роботу травної системи людини. Зміст в складі плодів пектину і клітковини допомагає швидко позбутися токсинів і шлаків, полегшивши, тим самим, роботу нирок і печінки.

Сухофрукти багаті на корисні цукри. На відміну від тортів, пирогів і інших десертів, вони добре засвоюються організмом людини, піднімають йому настрій і заряджають енергією на цілий день.
Сухофрукти грають важливу роль в підтримці дітородної функції чоловіків. Вони допомагають боротися з імпотенцією, аденомою простати, варикоцеле. Регулярне вживання сушених плодів дозволяє запобігти віковій дефіцит тестостерону у чоловіків, віком від 50 до 60 років.

Сушені фрукти і ягоди мають різну калорійність. Більшість з них - сушені чорнослив, інжир, абрикос, груші, помело і яблука, входять в список низькокалорійних продуктів харчування, тому їх дозволено їсти людям, що дотримують дієту. Більш того, дозоване управління деяких плодів допомагає ефективно боротися з ожирінням.
Висококалорійних сухофруктів набагато менше. До них відносяться сушені банани, родзинки, манго, ананас. Їх вживання допустимо тільки в строго обмежених кількостях, в іншому випадку людина ризикує швидко набрати пару зайвих кілограм.

 

ЯК ВИГОТОВЛЯЮТЬ СУХОФРУКТИ
 

Промисловий метод виробництва сухофруктів полягає у дегідрації (зневодненні) фруктів за допомогою спеціальних камер із потоками повітря від 30 до 70 градусів. Традиційне сушіння на сонці також можливе, але для промислових обсягів не підходить. Після сушіння фрукти проходять обробку спеціальними речовинами (діоксид сірки), щоб у процесі зберігання сухофрукти не зіпсувалися та не завелися комахи. Надалі, якщо із сухофруктів планують зробити цукати, то замочують їх у спеціальному сиропі. Цукати не є сухофруктами, хоч і виробляються на їх підставі, тому що містять багато цукру. Цукати та сухофрукти – це різне.
 

ЯК ОБРАТИ ЯКІСНІ СУХОФРУКТИ
 

Насамперед у товару не повинен бути залежалий вигляд. Плід висушеного фрукта має бути однорідний, цілий, без ушкоджень. Висушений плід не повинен бути надто твердим, а навпаки, еластичним. Не варто орієнтуватися на надто яскравий колір, крім тих фруктів, які від природи яскраві (манго, ананас). Рекомендацій щодо бренду чи виробника дати не можемо. Занадто багато постачальників та імпортерів на ринку, які ранжуються залежно від того, хто на даний момент зміг імпортувати товар. Якщо вам, наприклад, сподобалися фініки певного сорту чи виробника, то купуйте саме їх у запас. При виборі сухофруктів не віддавайте перевагу надто дешевим. Із цим продуктом явно щось не так. Можливо це "сірий" імпорт, а можливо "сірий" виробник, який не дотримується технології виробництва. Навіщо воно вам потрібне? Ваша мета отримати користь від сухофруктів, а чи не шкода.

 

ЯК ЇСТИ СУХОФРУКТИ
 

Сухофрукт - це готовий до вживання продукт, тому просто беріть і їжте. Хочете помити - помийте (фініки, родзинки, курага). Часто сухофрукти використовують в кулінарії для приготування страв:

- салат з бюряка з ченослівом
- випічка з родзинками і курагою
- декорація кондитерських виробів
- чорнослив в шоколаді
- паскальние паски з курагою, родзинками
- хліб з журавлиною

Спектр застосування сухофруктів досить великий. Підтримайте свій організм особливо в зимовий період смачною і корисною їжею. Солодкі фініки і манго здатні замінити не корисно цукерки, шоколадні яйця та інші солодощі вашій дитині. Останнім часом стали популярні букети із сухофруктів і горіхів. Це говорить про те що зараз тренд на здоровий спосіб життя і все ЕКО.
З обережністю потрібно вживати сушені фрукти людям страждаючим захворюваннями (діабет, алергіки). Індивідуальна непереносимість того чи іншого продукту повинна враховуватися. Змушувати їсти дитини тільки тому що "воно корисне" також не потрібно. Харчування як і заняття спортом має бути в задоволення.
Працюйте над своєю культурою прийому їжі, виробляйте правильні харчові звички.

 

Всім здоров'я!