Іноді необхідно зробити запас продуктів з урахуванням їхнього тривалого зберігання на невизначений термін. Наприклад, вам потрібно поїхати на дачу, у подорож, зробити запас "на чорний день", очікується дефіцит чи значне подорожчання. Стихійні лиха та інші надзвичайні ситуації також можуть порушити логістику доставки в магізини, тому 3-5 денний запас продуктів має бути у кожній сім'ї.
Лідером продуктів, що не швидко псуються, є лінійка бакалійної групи товарів. В цілому ж добре і довго можуть зберігатися такі товари:
- крупи, макарони, борошно, хлібці
- консерви (м'ясо, риба, овочі, мед, солодке)
- горіхи та сухофрукти
- шоколад та інші солодощі
- м'ясні дегідровані та вакумовані продукти (сиро-в'ялені ковбаси)
- суперпастеризоване молоко, тверді визрілі сири
- інші продукти, що безпосередньо не контактують з повітрям
- заморожені продукти
- Питна вода
Залежно від того, в яких умовах зберігаються продукти (температура, приміщення/вулиця), потрібно формувати запас.
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Запас продуктів "на чорний день" не повинен формуватися із принципу "все включено". Надмірності у вигляді делікатесів, дорогих, смачних але не поживних продуктів – не підходить. Виходьте із необхідності середнього денного споживання калорій (2300 Ккал). Якщо з вами будуть діти, врахуйте те, що у них харчування не як у дорослих, тому бажано мати в запасі хоч щось солодке та молочне.
Особливу увагу приділіть суперфудам. Наприклад, горіхи та сухофрукти калорійні та енергоємні, містять велику кількість вітамінів, білків, мікроелементів. У тривалу відсутність повноцінного харчування здатні підтримати організм та врятувати від виснаження.
Консерви, крупи, горіхи та інші продукти, що не швидко псуються, можна зберігати не в холодильнику. Але для всіх продуктів краще, якщо їх розмістити в прохолодному, захищеному від прямих сонячних променів місці. Волога та вогкість теж не найкращі попутники для довгострокового зберігання.
Консерви промені купувати у бляшаній тарі. Вона найкраще транспортується, не б'ється. Скло взагалі не найкращий варіант тари продуктів, які перевозяться, переміщатимуться.
Купуючи консерв, зверніть увагу на кінцеву дату споживання. Термін придатності менше року не підходять для продуктового резерву.
Не вибирайте найдешевші продукти. Ознайомтеся зі складом. Ціна – не останній показник якості. Наприклад, м'ясні та рибні консерви повинні містити щонайменше 60 % м'яса чи риби. Структура сировини має бути цілісна. Дрібнороблені відходи виробництва залиті маслом і упаковані в жерсть - ознака низькоякісного продукту.
ЩО РОБИТИ ЯКЩО ПРОДУКТИ НЕ ПРИГОДИЛИСЯ?
Нічого страшного немає, якщо продукти, куплені про запас не знадобилися. І це навіть добре, тому що у вашому житті все було в порядку і "сухий пайок" залишився не затребуваним. Щоб вони не зіпсувалися, просто вживіть їх у їжу, а замість них купіть свіжі з продовженим терміном придатності.