Що таке: злакові, зернові, хлібні

Зернові - група рослин, що дають зерно, яке, згодом, піддається подальшій обробці для отримання крупи, борошна, макаронів і кормів для сільського господарства.

Злаки – сімейство рослин, до складу яких входять: пшениця, жито, овес, ячмінь, просо, рис. Злаки входять до групи зернових рослин.

Крупа - харчовий продукт, що складається з цільних або подрібнених зерен різних культур. Крупу отримують шляхом переробки зернових, видаленням твердих верхніх оболонок та наданні ядру відповідної форми.
Окремо виділяють сімейство гречані та амарантові. Гречку (гречку) прийнято вважати трав'янистою рослиною, а не злаком. Але, не дивлячись на це і гречку та амарантові відносять до хлібних зернових культур.

ЯКА КРУПА НАЙКОРИСНІША

Одержувані продукти із зернових грають найважливішу, навіть основну роль харчуванні людини.
Однак, не всі крупи однаково корисні. Цінність крупи визначається її корисністю, тобто вмістом білків, корисних вуглеводів, вітамінів та мікроелементів. Ще одним показником є ​​відсутність шкоди організму, наприклад, від глютену або цукру.

Глютен - це білок, який міститься в пшениці, житі, а також ячмені. Тобто він присутній практично у всіх хлібобулочних та кондитерських виробах.

Найбільше глютена міститься у крупі на основі пшениці, жита та ячменю. Але це не означає, що ці крупи шкідливі. Якщо у вас нормальна переносимість глютену, занадто турбуватися з цього питання не варто.
Ознаки непереносимості глютена: висипання, нудота, алергічні реакції, тяжкість у животі та інші дисфункції ШКТ.

У разі виявлення симптомів реакції на глютен рекомендується перейти на безглютенові крупи, такі як: рис, пшоно, овес.

Дієтологами визнані найкориснішими крупи: гречана, рис, кіноа.

ЯКУ КРУПУ З ЯКИХ ЗЛАКІВ ВИРОБЛЯЮТЬ

Пшениця

Пшениця - один з найпоширеніших злаків у всьому світі через широку географію вирощування, відносно низьку вартість і велику кількість продуктів, які можна з неї отримати. Через значний вміст глютену крупи з пшениці не є найціннішими. Тим не менш, пшеничні крупи дуже поширені і втамовують голод величезну кількість людей по всій планеті. У цьому, мабуть, їхня головна цінність.

Крупи, які отримують з пшениці: булгур, кус-кус, манна, пшенична.

Енергетична цінність: 360 ккал, ГІ: 70-75
Білки: 14, Жири: 2-2,5, Вуглеводи: 70

Жито

Однорічна (дворічна) трав'яниста рослина сімейства Злаки. На вигляд колосся схожі на пшеничні. Стійка до низьких температур, тому її посіви поширені у північній півкулі Землі. У білку зерна жита містяться амінокислоти, необхідні для зростання та відновлення тканин, виробництва гормонів та антитіл. Сприяє виробленню опірності організму до захворювань, корисна як дієтичний продукт для діабетиків. Житню крупу виробляють так само як і пшеничну. Позбавляються лушпиння, дроблять або залишають ядра цілими.

Крупи, які отримують з жита: житня крупа.

Енергетична цінність: 297 ккал
Білки: 10, Жири: 2 Вуглеводи: 76

Ячмінь

Рід рослин сімейства Злаки. З давніх-давен вирощується людиною і використовується як у кулінарії так і в пивоварінні. Ячмінь, як і пшениця, окультурили близько 10 тис. років тому.

Крупи, що одержуються з ячменю: перлова, ячна.

Особливістю ячмінної крупи є велика кількість полісахариду β-глюкану, що має холестеринознижувальний ефект, хороше співвідношення між білком і крохмалем, багатий вміст провітаміну А, вітамінів групи В та мікроелементів: кальцію, фосфору, йоду, особливо багато кремнієвої кислоти.

Енергетична цінність: 313 ккал, ГІ = 20-35
Білки: 10, Жири: 1,5 Вуглеводи: 65

Просо

Рід однорічних та багаторічних трав'янистих рослин сімейства Злаки. Просо відрізняється підвищеною стійкістю, придатним для вирощування на сухому грунті, добре переносить спеку. З зерна проса отримують крупу та борошно, виробляють солод та спирт.

Крупи з просо: пшоно

За своєю корисністю пшоно не поступається гречці та кеноа. Однак цю крупу не рекомендується вживати людям з надмірною вагою і діабетикам, так як у цієї крупи глікемічний індекс вище, ніж у гречки.

Енергетична цінність: 297 ккал, ГІ = 40-60
Білки: 11, Жири: 4 Вуглеводи: 55

Рис

Одне з найважливіших хлібних рослин, оскільки їм живиться понад половину населення Землі (Китай, Індія, Бангладеш у тому числі). Саджанці рису дуже вимогливі до умов вирощування, які не переносять заморозки. Рис дуже любить вологу, і його пагони ростуть прямо з води. Насіння проростає при 10-12 градусах. Внаслідок теплолюбності рис має обмежене поширення у країнах помірного пояса.

Крупи, що одержуються з рису: коричневий рис, білий рис, нешліфований рис, довгозерновий рис, круглозерновий рис, пропарений рис.

Коричневий рис цінують більше за його дієтичні властивості. У коричневому рисі підвищений вміст поживних речовин, порівняно зі звичайним рисом.

Білий рис за вмістом вітамінів та мінералів білий рис програє коричневому або пропареному рису, проте саме він є основним типом рису, що споживається у всьому світі.

Пропарений рис має свої переваги: ​​при обробці парою до 80% вітамінів та мінералів, що містяться у висівковій оболонці, переходить у зерно рису.

Нешліфований рис містить значно більше мінеральних речовин та вітамінів групи В. Його особливо часто застосовують у дієтичному харчуванні. Час приготування – 25 хвилин.

Енергетична цінність: 330 ккал, ГІ = 35-70
Білки: 7, Жири: 1 Вуглеводи: 70

Овес

Однорічна рослина сімейства злакових, представлена ​​на вирощування одним видом - овес посівний.

Крупи, що отримуються з вівса: вівсяні пластівці, вівсяна крупа (геркулес), борошно вівсяне.

Енергетична цінність: 340 ккал, ГІ = 40-60
Білки: 12, Жири: 6 Вуглеводи: 59

Вівсяна крупа дуже корисна. Підвищений вміст білка, амінокислоти, легка засвоюваність. Крупа багата на вітаміни групи В.

Гречка

Крупи на основі гречки є найбільш корисними та доступними. За що цінують крупи на основі гречки? За дієтичні властивості та за багатство корисними речовинами. Гречку рекомендують як основну крупу діабетикам, людям, які страждають на розлади ШКТ, алергікам.

Крупи, які отримують з гречки: гречка ядриця, гречка зелена.

Дієтичнішою є зелена гречка, так як вона не проходить прожарювання і зберігає ще більше корисних речовин для організму по відношенню до класичної прожареної (коричневої) гречки. У гречці більше ніж інших крупах міститься мінералів і вітамінів. Гречка багатша на калій майже вчетверо (у порівнянні з рисом). Гречка на вагу доступна для замовлення у нашому магазині.

Енергетична цінність: 308 ккал, ГІ = 50-55
Білки: 12,6, Жири: 3,3 Вуглеводи: 57

Кукурудза

Кукурудзу також належить до сімейства злакових. Є припущення, що кукурудза є однією з найдавніших хлібних рослин. Кукурудзяна крупа корисна завдяки своєму унікальному складу. У кукурудзі багато харчових волокон, які добре очищають стравохід. Вітаміни (А, групи В, С, Е, К та РР) є природними антиоксидантами, які відповідають за пружність шкіри, блиск волосся та міцність зубів.

Крупи, які отримують з кукурудзи: кукурудзяна крупа

Енергетична цінність: 328 ккал, ГІ: 70-75
Білки: 8, Жири: 1,2 Вуглеводи: 71
Оскільки у кукурудзи високий глікемічний індекс її не рекомендують вживати в їжу людям схильним до повноти та діабету.

Кіноа

Хлібна зернова культура, що відноситься до псевдозернового сімейства Амарантові. Кіноа зараз популярна, але насправді вона відома ще з давніх-давен своїми поживними властивостями. Кіно багато століть вирощується в Перу та Еквадорі, де її прозвали "рис інків". Колись саме ця крупа була визначена як ідеальна для астронавтів, і, мабуть, з того моменту у всьому світі спостерігається бум на цей суперфуд.
Суперфуд - так називають продукти, які за рахунок високої концентрації корисних речовин є лідерами в порівнянні з іншими продуктами того ж виду.

Розрізняють кілька видів кіноа, що відрізняються на вигляд, але всіх їх поєднує специфічний горіховий присмак, через що цю культуру додають у салати, сніданки і навіть десерти. Біла кіноа найбільше схожа на звичну нам кашу, а ось чорна має солодкуватий смак.

Крупи, які отримують з кеноа: червона кіноа, чорна кіноа, жовта кіноа.

Енергетична цінність: 368 ккал, ГІ: 40-50
Білки: 15, Жири: 14, Вуглеводи: 64

Найкориснішою вважається червона кіноа. Чорна – дієтична. Усі види круп кіноа не містять глютен.

При складанні меню не забувайте про те, що користь споживання тільки однієї корисної крупи не замінить помірне споживання всіх круп. У кожному злаку є свої унікальні корисні речовини та мікроелементи. Їжа має бути різною. Виходьте із цього правила при своєму харчуванні.

У нашому інтернет-каталозі представлені якісні та корисні крупи, які Ви можете замовити на доставку по всій Україні (на правах реклами).