Глобальні проблеми

- Перенаселення планети
- Дефіцит прісної води
- Дефіцит продуктів харчування
- Шкідливі викиди в атмосферу та водні ресурси

Зроблені кроки до вирішення глобальних проблем

- Масовий перехід автовиробників на випуск автомобілів, що працюють на електричних двигунах, замість бензинових.
- Повторне використання пластмаси, паперу як сировини
- Вирішення проблем прісної води за допомогою штучних каналів, опріснення, глибинних свердловин
- Енергозберігаючі технології: більш високі коефіцієнти корисної дії за менших витрат ресурсів

Виклики, які належить подолати людству, які не вирішуються однією країною або одним поколінням. Ми знаходимося в потоці повільних та глобальних змін життя людей, які чим раніше ми усвідомлюємо, тим більше ймовірно, що вирішимо.
Поступово світ відмовляється від вугілля, нафти і газу на користь екологічних джерел енергії, що відшкодовуються: сонячна, вітрова, біо. І треба віддати належне віку вуглеводнів, завдяки якому став можливий прогрес у розробці в тому числі цих альтернативних джерел. Природна еволюція вчить нас тому, що Земля це вагон у який зайшов і з якого вийшов. Земля – це наша колиска, наш будинок, який нас годує та зігріває, про який ми повинні дбати так само.

Промисловість не перетинається із продовольством

Така помилка дуже небезпечна, бо саме так здається багатьом. Насправді промисловість впливає на клімат та забруднення природних ресурсів. А кліматичні зміни безпосередньо пов'язані з можливістю культивувати рослини, які є їжею для людини та кормом для тварин.
Ми – останнє покоління, яке ще може вплинути на клімат... Барак Обама, 44-й президент США. З виступу на саміті з клімату у Нью-Йорку. Вересень 2014
Окремо слід розглядати прісну воду. Вже зараз вода у багатьох наземних прісноводних джерелах забруднена до відповідності побутовому споживанню. Найчистіші води зараз видобувають із глибини 500-700 метрів. Але цих вод не вистачить для споживання і для побуту людей. Ціна на воду вища, ніж ціна на бензин звучить не так безглуздо, в умовах тотального забруднення планети та перенаселення. Багаті отримує воду, бідні – ні.

Світові запаси прісної води

В економічній теорії існує феномен води та алмазів. Суть парадоксу в тому, що вода, без якої людина не може прожити і трьох днів коштує дешево, а алмази, без яких людина може прожити все життя, коштують дуже дорого. Через велику кількість ресурсу його цінність девальвується.
Наше завдання, без винятку всіх людей на планеті, не допустити дефіциту прісної та питної води.
Ми не повинні думати і жити так, ніби ми останнє покоління на планеті. Ви і наступні покоління після нас повинні виховувати культуру помірного споживання.

ПОМІРНЕ СПОЖИВАННЯ ПРОДУКТІВ ЖИВЛЕННЯ

За даними ООН близько 9% населення планети страждають від недоїдання та голоду
Населення країн Азії, Африки та Латинської Америки страждають найбільше від нестачі продовольства та води. Почасти проблема голоду криється у самій культурі цих країн. Бідність, неосвіченість, релігійні особливості призводять до багатодітних сімей. Неосвічені люди не планують майбутнє своїх дітей, тому дітей народжують стільки, скільки це фізично можливо, а сенс жінки зводитись до однієї єдиної функції – народити та виростити дітей.

Разом з тим, кожен з нас надмірний споживач продуктів харчування та розтратник прісної води просто не надає цьому значення. Адже океан складається з крапель, а елеватор із зерен. Якщо кажуть, що кожен має починати з себе, то що може зробити кожен із нас на користь екології:

- купувати і споживати продуктів харчування рівно стільки, щоб виключити їх псування
- у разі утворення зайвих продуктів не викидати їх, а передати тим, хто потребує, через спеціальні розподільні центри або умовним сусідам
- забути про постійно відкритий кран з водою та обмежити прийом ванни
- купувати продукти на вагу, замість упакованих у пластикову тару та продукти місцевого виробництва, на доставку яких не витрачається багато палива
- для покупок у магазин брати із собою багаторазову сумку замість покупки поліетиленових пакетів на касі
- відмовитися від продуктів, споживання яких загрожує зникненню виду (осетрові, ікра, дичина тощо)
- проводити бесіди зі своїми дітьми на тему екології та дбайливого, помірного споживання природних ресурсів

НАКАПЛЮВАЛОСЯ МІЛЬЙОНАМИ РОКІВ, ВИТРАЧАЄТЬСЯ ЗА СТОЛІТТЯ

З 1950 до теперішнього часу з надр землі видобуто приблизно 1,4 трлн. барелів нафти. Більшість видобуто з 1970 по 2022 р. Запасів нафти землі залишається приблизно стільки ж скільки вже добуто. Щорічне зростання споживання на 5% забезпечить видобуток нафти протягом приблизно 40 років. Якщо виключити підсанкційні країни, яким поки що заборонено світову торголю (Іран, Венесуела), то менше ніж 40 років.

Так, технології, безумовно, змінюють наш світ, але й досі люди не харчуються кілобайтами. Тільки культурні, ощадливі та певною мірою заможні люди можуть собі дозволити вести правильний спосіб життя, використовуючи передові знання та технології. Футурологи пророкують, що перенаселення та продовольчі проблеми неминуче призведуть до територіальних конфліктів та воєн. Сильніші намагатимуться відібрати у слабших якісні землі для розселення своєї нації. Потрібно бути готовим до викликів майбутнього і робити зараз все, що залежить від нас, щоб життя на планеті було таким, яким ми звикли його бачити.